TRF250-080U
DigiKey Part Number
TRF250-080U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRF250-080U
Description
PTC RESET FUSE 60V 80MA RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 60V (250V Int) 80 mA Ih Through Hole Radial, Disc
Category
Time to Trip
4 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
14 Ohms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
33 Ohms
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Polymeric
Package / Case
Radial, Disc
Voltage - Max
60V (250V Int)
Size / Dimension
0.189" Dia x 0.150" T (4.80mm x 3.80mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
80 mA
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)
Current - Trip (It)
160 mA
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Current - Max
3 A