V05X150E
DigiKey Part Number
18-V05X150E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V05X150E
Description
VARISTOR 240V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
264 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
11J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
110 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
150 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
200 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
216 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
240 V