V0603MHS12NR
DigiKey Part Number
F6146TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6146CT-ND - Cut Tape (CT)
F6146DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V0603MHS12NR
Description
VARISTOR 55V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Energy
0.015J
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Number of Circuits
1
Series
Capacitance @ Frequency
12 pF @ 1 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Maximum AC Volts
14 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Maximum DC Volts
18 V