V10E42AUTO
DigiKey Part Number
F6408-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V10E42AUTO
Description
VARISTOR 68V 1.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 V 1.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
Category
Current - Surge
1.5 kA
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Energy
25J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1850 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
42 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
50 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
61.2 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Typ)
68 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Max)
74.8 V