SRP1-CCDDL-040NC-N | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 5666-SRP1-CCDDL-040NC-N-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SRP1-CCDDL-040NC-N |
Description | SSR HP CL, 1X40A/200VDC , DC IN, |
Datasheet | Datasheet |
Category | Output Type DC |
Mfr | Voltage - Input 4 ~ 32VDC |
Series | Voltage - Load 0 V ~ 200 V |
Packaging Box | Load Current 40 A |
Part Status Active | On-State Resistance (Max) 46 mOhms |
Mounting Type Chassis Mount | Termination Style Screw Terminal |
Relay Type Photo-Coupled Relay (Photorelay) | Operating Temperature -40°C ~ 100°C |