SRP1-CCDDV-040NC-N
DigiKey Part Number
5666-SRP1-CCDDV-040NC-N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRP1-CCDDV-040NC-N
Description
SSR HP CL, 1X40A/100VDC , DC IN,
Output Type
DC
Mfr
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Series
Voltage - Load
0 V ~ 100 V
Load Current
40 A
On-State Resistance (Max)
30 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C