ACMS160808A300
DigiKey Part Number
5262-ACMS160808A300TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-ACMS160808A300CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-ACMS160808A300DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACMS160808A300
Description
FERRITE BEAD 30 OMS 0603 1LN
Detailed Description
30 mOhms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 3A 40mOhm
Category
Current Rating (Max)
3A
DC Resistance (DCR) (Max)
40mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
30 mOhms @ 100 MHz