EBMS060303A500
DigiKey Part Number
5262-EBMS060303A500TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-EBMS060303A500CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-EBMS060303A500DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBMS060303A500
Description
FERRITE BEAD 50 OHM 0201 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0201 (0603 Metric) 300mA 300mOhm
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Max Echo
DC Resistance (DCR) (Max)
300mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.012" (0.30mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Impedance @ Frequency
50 Ohms @ 100 MHz