EBMS201209A121
DigiKey Part Number
5262-EBMS201209A121TR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-EBMS201209A121CT-ND - Cut Tape (CT)
5262-EBMS201209A121DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EBMS201209A121
Description
FERRITE BEAD 120 OHM 0805 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 Ohms @ 100 MHz 1 Signal Line Ferrite Bead 0805 (2012 Metric) 300mA 200mOhm
Category
Current Rating (Max)
300mA
Manufacturer
Max Echo
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Signal Line
Height (Max)
0.035" (0.90mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.079" L x 0.047" W (2.00mm x 1.20mm)
Impedance @ Frequency
120 Ohms @ 100 MHz