HBLS1005-R12J_M
DigiKey Part Number
5262-HBLS1005-R12J_MTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBLS1005-R12J_MCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBLS1005-R12J_MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBLS1005-R12J_M
Description
FIXED IND 120NH 150MA 1.6 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 nH Unshielded Multilayer Inductor 150 mA 1.6Ohm Max 0402 (1005 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
8 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
600MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Multilayer
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402 (1005 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)