HBWS1608-7N5J
DigiKey Part Number
5262-HBWS1608-7N5JTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBWS1608-7N5JCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBWS1608-7N5JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBWS1608-7N5J
Description
FIXED IND 7.5NH 700MA 106 MOHM
Detailed Description
7.5 nH Unshielded Wirewound Inductor 700 mA 106mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
106mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
28 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.8GHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)