HBWS1608-8N2J
DigiKey Part Number
5262-HBWS1608-8N2JTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBWS1608-8N2JCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBWS1608-8N2JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBWS1608-8N2J
Description
FIXED IND 8.2NH 700MA 100 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 nH Unshielded Wirewound Inductor 700 mA 100mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
4.6GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
250 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)