HBWS1608-R11J
DigiKey Part Number
5262-HBWS1608-R11JTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBWS1608-R11JCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBWS1608-R11JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBWS1608-R11J
Description
FIXED IND 110NH 400MA 630 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
110 nH Unshielded Wirewound Inductor 400 mA 630mOhm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
630mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
35 @ 150MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1.4GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
150 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)