HBWS1608-R21J
DigiKey Part Number
5262-HBWS1608-R21JTR-ND - Tape & Reel (TR)
5262-HBWS1608-R21JCT-ND - Cut Tape (CT)
5262-HBWS1608-R21JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HBWS1608-R21J
Description
FIXED IND 210NH 200MA 1.7 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
210 nH Unshielded Wirewound Inductor 200 mA 1.7Ohm Max 0603 (1608 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
1.7Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
27 @ 100MHz
Series
Frequency - Self Resonant
1GHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.063" L x 0.041" W (1.60mm x 1.05mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.041" (1.05mm)