AZ23C5V6-TP
DigiKey Part Number
AZ23C5V6-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
AZ23C5V6-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
AZ23C5V6-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ23C5V6-TP
Description
DIODE ZENER ARRAY 5.6V SOT-23
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 5.6 V 300 mW ±5% SOT-23
Category
Power - Max
300 mW
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 1 V
Part Status
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
5.6 V
Supplier Device Package
SOT-23
Tolerance
±5%