B05100W-TP
DigiKey Part Number
353-B05100W-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-B05100W-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-B05100W-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B05100W-TP
Description
DIODE SCHOTTKY 100V 500MA SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 500mA Surface Mount SOD-123
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B05100W-TP Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Vr, F
15pF @ 4V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOD-123
Current - Average Rectified (Io)
500mA
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850 mV @ 500 mA