BAS40TW-TP
DigiKey Part Number
BAS40TW-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
BAS40TW-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
BAS40TW-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BAS40TW-TP
Description
DIODE ARR SCHOT 40V 200MA SOT363
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 3 Independent 40 V 200mA Surface Mount 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Category
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Reverse Recovery Time (trr)
5 ns
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 30 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 125°C
Diode Configuration
3 Independent
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
SOT-363
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
200mA
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 40 mA