BZT52C24-TP
DigiKey Part Number
353-BZT52C24-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-BZT52C24-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-BZT52C24-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C24-TP
Description
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 24 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 16.8 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Tolerance
±6%
Supplier Device Package
SOD-123
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
70 Ohms