DFLZ39-TP
DigiKey Part Number
DFLZ39-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
DFLZ39-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
DFLZ39-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DFLZ39-TP
Description
DIODE ZENER 39V 1W SOD123FL
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 39 V 1 W ±5% Surface Mount SOD-123FL
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 30 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.2 V @ 200 mA
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123FL
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms