ESDSB5V5LB-TP
DigiKey Part Number
353-ESDSB5V5LB-TP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESDSB5V5LB-TP
Description
TVS DIODE 5.5VWM 12VC 2DFN1006
Customer Reference
Detailed Description
12V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 2-DFN1006
Category
Power - Peak Pulse
72W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
10pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.5V (Max)
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min)
6.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6A (8/20µs)