MBR15U60-TP
DigiKey Part Number
MBR15U60-TPMSTR-ND - Tape & Reel (TR)
MBR15U60-TPMSCT-ND - Cut Tape (CT)
MBR15U60-TPMSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MBR15U60-TP
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 15A TO2773
Customer Reference
Detailed Description
Diode 60 V 15A Surface Mount TO-277-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MBR15U60-TP Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 µA @ 50 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-277-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Current - Average Rectified (Io)
15A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
500 mV @ 15 A