MCAC80P06YHE3-TP
DigiKey Part Number
353-MCAC80P06YHE3-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCAC80P06YHE3-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCAC80P06YHE3-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCAC80P06YHE3-TP
Description
MOSFET P-CH 60 80A DFN5060
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 80A (Tc) 120W (Tj) Surface Mount DFN5060
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
81 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±18V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
5300 pF @ 30 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
120W (Tj)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Grade
Automotive
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Qualification
AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Mounting Type
Surface Mount
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Supplier Device Package
DFN5060
Rds On (Max) @ Id, Vgs
8mOhm @ 20A, 10V
Package / Case
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA