MCGD115NP10L-TP
DigiKey Part Number
353-MCGD115NP10L-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCGD115NP10L-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCGD115NP10L-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCGD115NP10L-TP
Description
DUAL N&P-CHANNEL MOSFET DFN3333-
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 100V 10A (Tc), 5.5A (Tc) 31W (Tj), 24W (Tj) Surface Mount DFN3333-D
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.3V @ 250µA, 2V @ 250µA
Manufacturer
MCC (Micro Commercial Components)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23nC @ 10V, 18.4nC @ 10V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
851pF @ 50V, 949pF @ 50V
Part Status
Active
Power - Max
31W (Tj), 24W (Tj)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Configuration
N and P-Channel
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Package / Case
8-PowerVDFN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
10A (Tc), 5.5A (Tc)
Supplier Device Package
DFN3333-D
Rds On (Max) @ Id, Vgs
115mOhm @ 10A, 10V, 325mOhm @ 5A, 10V