MCU45P04-TP
DigiKey Part Number
353-MCU45P04-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MCU45P04-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MCU45P04-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCU45P04-TP
Description
P-CHANNEL MOSFET,DPAK
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 45A 70W (Tj) Surface Mount DPAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
2.5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
52.2 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2451 pF @ 20 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
70W (Tj)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14mOhm @ 20A, 10V