MSJU11N65-TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 4,147
Unit Price: ₱170.91000
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 447
Unit Price: ₱208.43000
Datasheet
N-Channel 650 V 11A (Tc) 78W (Tc) Surface Mount DPAK
Micro Commercial Components Corporate Video
MSJU11N65-TP
DigiKey Part Number
353-MSJU11N65-TPTR-ND - Tape & Reel (TR)
353-MSJU11N65-TPCT-ND - Cut Tape (CT)
353-MSJU11N65-TPDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSJU11N65-TP
Description
MOSFET N-CH 650V 11A DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
21 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±30V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
901 pF @ 50 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
78W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
380mOhm @ 5.5A, 10V