SMBJ60CA-TP | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SMBJ60CA-TP |
Description | TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AA |
Customer Reference | |
Detailed Description | 96.8V Clamp 6.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.2A |
Mfr | Power - Peak Pulse 600W |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V | Package / Case DO-214AA, SMB |
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 96.8V | Base Product Number |