DCW08B-15
DigiKey Part Number
1866-1262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCW08B-15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 8W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 267mA, 267mA 18V - 36V Input
Category
Current - Output (Max)
267mA, 267mA
Mfr
Power (Watts)
8 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
OCP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
80%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
24-DIP Module, 8 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.48" H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm)