DPBW03G-12
DigiKey Part Number
1866-1399-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPBW03G-12
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 125mA, 125mA 18V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
125mA, 125mA
Mfr
Power (Watts)
3 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)