HRPG-150-15 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 76
Unit Price: ₱8,702.04000
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
HRPG-150-15
DigiKey Part Number
1866-2748-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRPG-150-15
Description
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.26" L x 3.82" W x 1.50" H (159.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
10 A