LDH-25-700W
DigiKey Part Number
1866-LDH-25-700W-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDH-25-700W
Description
DC-DC STEP-UP CONSTANT CURRENT L
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
700mA 12.5 ~ 36V Constant Current LED Driver Boost Topology 1 Output
Category
Current - Output (Max)
700mA
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
25 W
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
95.5%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
Boost
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.4mm x 27.2mm x 24.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, EAC
Voltage - Input (Min)
9.5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
32V
Base Product Number
Voltage - Output
12.5 ~ 36V