SPBW03F-12 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 80
Unit Price: ₱1,108.82000
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 250mA 9V - 36V Input
SPBW03F-12
DigiKey Part Number
1866-4803-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPBW03F-12
Description
DC DC CONVERTER 12V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
8-SIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.86" L x 0.36" W x 0.44" H (21.8mm x 9.2mm x 11.1mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
250mA