WDR-480-48
DigiKey Part Number
1866-5005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WDR-480-48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 10A
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
480W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
93%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, PFC
AC Voltage - Input
180 ~ 550 VAC (2 Phase)
Size / Dimension
5.06" L x 3.37" W x 4.93" H (128.5mm x 85.5mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
254V
Approval Agency
CB, CE, UL
DC Voltage - Input (Max)
780V
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
48V