ME6038X12B1+6-FSR
DigiKey Part Number
1570-1748-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ME6038X12B1+6-FSR
Description
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 57.5 CFM (1.61m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
PWM Control, Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Mfr
Noise
63.0dB(A)
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Voltage - Rated
Weight
0.23 lb (104.33 g)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Current Rating (Amps)
1.40A
Width
38.00mm
Voltage Range
7 ~ 13.2VDC
Air Flow
57.5 CFM (1.61m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
1.241 in H2O (309.1 Pa)