MS1238H48B-FHR-2EM
DigiKey Part Number
MS1238H48B-FHR-2EM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS1238H48B-FHR-2EM
Description
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 203.3 CFM (5.69m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart
Series
Noise
56.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Ingress Protection
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.667 lb (302.55 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.450A
Air Flow
203.3 CFM (5.69m³/min)
Material - Frame
Plastic
Static Pressure
0.590 in H2O (147.0 Pa)