MHDM15SP
DigiKey Part Number
4672-MHDM15SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDM15SP
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SOLDER CUP
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Primary Material
Metal
Packaging
Tray
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Contact Finish
Gold
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Features
Grounding Indents
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C