MHDPPK15-DB15P-K
DigiKey Part Number
4672-MHDPPK15-DB15P-K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDPPK15-DB15P-K
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS SLDR CUP
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Primary Material
Plastic
Series
Shell Material, Finish
Tin
Packaging
Bag
Contact Finish
Tin
Current Rating (Amps)
5A
Connector Style
Voltage Rating
250V
Dielectric Material
Plastic
Number of Positions
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C