APT40DQ60BG
DigiKey Part Number
APT40DQ60BG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT40DQ60BG
Description
DIODE STD 600V 40A TO247 [B]
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 600 V 40A Through Hole TO-247 [B]
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APT40DQ60BG Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
25 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 600 V
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Current - Average Rectified (Io)
40A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
2.4 V @ 40 A