AT90CAN128-16AUR
DigiKey Part Number
AT90CAN128-16AURTR-ND - Tape & Reel (TR)
AT90CAN128-16AURCT-ND - Cut Tape (CT)
AT90CAN128-16AURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT90CAN128-16AUR
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® 90CAN Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-TQFP (14x14)
EDA/CAD Models
AT90CAN128-16AUR Models
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz