ATMEGA168P-20MQR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 0
Unit Price: ₱234.76992
Datasheet
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)
Microchip Ethernet of Everything | Digi-Key Daily
ATMEGA168P-20MQR
DigiKey Part Number
ATMEGA168P-20MQRTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA168P-20MQR
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ATMEGA168P-20MQR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
RAM Size
1K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Core Processor
AVR
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Speed
20MHz