ATTINY85-20SFR
DigiKey Part Number
ATTINY85-20SFRTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATTINY85-20SFRCT-ND - Cut Tape (CT)
ATTINY85-20SFRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY85-20SFR
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 8SOIC
Detailed Description
AVR AVR® ATtiny, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 8-SOIC
EDA/CAD Models
ATTINY85-20SFR Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Supplier Device Package
8-SOIC
Package / Case
8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)