DSPIC30F6010A-30I/PT
DigiKey Part Number
DSPIC30F6010A30IP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC30F6010A-30I/PT
Description
IC MCU 16BIT 144KB FLASH 80TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 30F Microcontroller IC 16-Bit 30 MIPs 144KB (48K x 24) FLASH 80-TQFP (12x12)
EDA/CAD Models
DSPIC30F6010A-30I/PT Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 16x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)