DSPIC33FJ12MC202-I/SP
DigiKey Part Number
DSPIC33FJ12MC202-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC33FJ12MC202-I/SP
Description
IC MCU 16BIT 12KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 12KB (12K x 8) FLASH 28-SPDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSPIC33FJ12MC202-I/SP Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 6x10b/12b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
dsPIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
16-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
40 MIPs
Supplier Device Package
28-SPDIP
Connectivity
I2C, IrDA, SPI, UART/USART
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)