MCP1501T-18E/CHYVAO
DigiKey Part Number
150-MCP1501T-18E/CHYVAOTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-MCP1501T-18E/CHYVAOCT-ND - Cut Tape (CT)
150-MCP1501T-18E/CHYVAODKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1501T-18E/CHYVAO
Description
IC VREF SERIES 1.8V SOT23-6
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Series Voltage Reference IC Fixed 1.8V V ±0.1% 20 mA SOT-23-6
Category
Voltage - Input
2V ~ 5.5V
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Supply
550µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Reference Type
Series
Qualification
AEC-Q100
Output Type
Fixed
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Package / Case
SOT-23-6
Current - Output
20 mA
Supplier Device Package
SOT-23-6
Tolerance
±0.1%
Base Product Number
Temperature Coefficient
50ppm/°C