MCP1725-5002E/MC
DigiKey Part Number
MCP1725-5002E/MC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1725-5002E/MC
Description
IC REG LINEAR 5V 500MA 8-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-DFN (2x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MCP1725-5002E/MC Models
Current - Quiescent (Iq)
220 µA
Packaging
Tube
PSRR
60dB (100Hz)
Control Features
Enable, Power Good
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
6V
Package / Case
8-VFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
5V
Supplier Device Package
8-DFN (2x3)
Voltage Dropout (Max)
0.35V @ 500mA