MCP1825T-5002E/DC | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MCP1825T-5002E/DC |
Description | IC REG LINEAR 5V 500MA SOT-223-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 8 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA SOT-223-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MCP1825T-5002E/DC Models |
Category | Current - Output |
Mfr | Current - Quiescent (Iq) 220 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | PSRR 60dB (100Hz) |
Part Status Active | Control Features Enable, Power Good |
Output Type | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 6V | Package / Case SOT-223-6 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 5V | Supplier Device Package SOT-223-5 |
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 500mA | Base Product Number |