MCP23S18-E/MJ
DigiKey Part Number
MCP23S18-E/MJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP23S18-E/MJ
Description
IC XPNDR 10MHZ SPI 24QFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
I/O Expander 16 SPI 10 MHz 24-QFN (4x4)
EDA/CAD Models
MCP23S18-E/MJ Models
Category
Current - Output Source/Sink
25mA
Manufacturer
Microchip Technology
Clock Frequency
10 MHz
Packaging
Tube
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C