MIC29151-3.3WU
DigiKey Part Number
576-1108-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC29151-3.3WU
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO263-5
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A TO-263-5
EDA/CAD Models
MIC29151-3.3WU Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 1.5A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-263-6, D2PAK (5 Leads + Tab), TO-263BA
Voltage - Input (Max)
26V
Supplier Device Package
TO-263-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V