MIC37100-1.8WS
DigiKey Part Number
576-1756-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC37100-1.8WS
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT-223-3
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3
EDA/CAD Models
MIC37100-1.8WS Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 1A
Packaging
Tube
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Input (Max)
6V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V