MIC39100-3.3WS-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | MIC39100-3.3WS-TR |
Description | IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT-223-3 |
Manufacturer Standard Lead Time | 7 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A SOT-223-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | MIC39100-3.3WS-TR Models |
Category | Voltage Dropout (Max) 0.63V @ 1A |
Mfr | Current - Output |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Voltage - Input (Max) 16V | Base Product Number |
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V |