MIC5283-3.3YME
DigiKey Part Number
MIC5283-3.3YME-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MIC5283-3.3YME
Description
IC REG LIN 3.3V 150MA 8-SOIC-EP
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-SOIC-EP
EDA/CAD Models
MIC5283-3.3YME Models
Current - Quiescent (Iq)
14 µA
Packaging
Tube
PSRR
70dB ~ 65dB (100Hz ~ 100kHz)
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
120V
Supplier Device Package
8-SOIC-EP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
2.8V @ 150mA